تبلیغات
وبلاگ شخصی بهداد خاکزاد

وبلاگ شخصی بهداد خاکزاد
 
نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

     شیر پیر شده بود، احوال چندان مناسبی نداشت. از عهده انجام امور بر نمی آمد و وقت آن رسیده بود که شیری جوان تر و نیرومند بر تخت نشسته و رتق و فتق امور بیشه را عهده دار شود. ساکنان شرقی جنگل شیر قهوه ای را قوی تر و مناسب سلطنت می­ دیدند و ساکنان غربی جنگل شیر را سفید را بهتر و عاقل تر می­ دانستند. مطابق قوانین پیشینیان، مقرر شد هفته آینده از اهالی جنگل برای انتخاب سلطان رای گیری کنند. گرگ، کفتار، پلنگ، ببر و تمساح پشت شیر قهوه­ای ایستاده و شروع به تمجید از وی کرده بودند. کفتار از نبرد­های شیر می­گفت و گرگ درندگی های شیر را به رخ همه می­کشید. در طرف مقابل حامیان شیر سفید از عقل و درایت او صحبت می­کردند. به نظر فیل، شیر سفید استاد اداره قلمرو بود و اجازه ورود به کسی را نمی­داد؛ سنجاب معتقد بود شیر سفید آینده نگر است و برای روز مبادا برنامه ریزی می­کند؛ شتر او را مرد روزهای سخت و طاقت فرسا می­دانست؛ جغد معتقد بود شیر سفید اهل صلح و دوستی است. روباه و شغال اما دیدگاهی متفاوت داشتند، آنها گوشه­ای نشسته و هیچ نمی­گفتند. آنها فقط نظاره ­گر بودند و هیچ مخالفتی با شیر قهوه ای و سفید نکردند. روز چهارم شغال به روباه گفت: فکر نمی­ کنی شیر قهوه ­ای شانسش بیشتر باشه؟ روباه جواب داد: نه، هنوز برای جواب دادن زوده!!


همه چیز تا روز رای گیری خوب پیش رفت و حیوانات برای رای گیری جمع شدند. با نظارت هیأتی از باتجربه ها، انتخابات برگزار شد و شیر سفید با چند رأی بیشتر موفق شد سلطان جنگل شود. روباه از جا بلند شد و در حالیکه به طرف شیر سفید می­ رفت، رو به شغال گفت: الآن من حدس می زنم شیر سفید شانس بیشتری داشته باشه... و همینطور تا جلوی شیر رفت. به محض رسیدن شروع کرد به تعریف کردن: «قبله عالم به سلامت باد! چه انتخاب شایسته­ ای. از همان روز اول می­ دانستم شما سلطان خواهی شد... برای همین شب و روزم را صرف تبلیغ شما کردم... تبریک عرض میکنم قربان!»

     هفته اول با تبریک طرفداران و مخالفت های برخی حامیان شیر قهوه ­ای سپری شد؛ اما صبح اولین روز از هفته دوم سلطان بالای صخره­ ای ایستاد و نعره ­ی بلندی کشید: از امروز اداره امور جنگل متفاوت خواهد بود. باید در قلمرو سلطنت مشاوری برای کمک به انجام امور، و یک دیده بان جهت برری اوضاع، مواظبت از مرزهای قلمرو و نظارت بر اجرای قوانین انتخاب کنم. مشاور مورد نظر من.... روباه وسط حرفش پرید: «من مطمئنم سلطان انتخاب درستی خواهند داشت و خدمات مرا فراموش نکرده­ اند». فیل زیر لب گفت :«کدام خدمات؟»

سلطان گفت: مشاور مورد نظر من جغد پیر است که از تجربه فراوان برخوردار بوده و دوره های زیادی مشاور بوده است!

اما در مورد دیده بان... روباه گفت: «من»!!

شیر ادامه داد: در مورد دیده بان به دنبال یک فرد مناسب هستم.

روباه: «من... من خدمات ارزنده ­ای انجام داده ­ام. من از قدیم الأیام به طرفدار شما بودم، برای انتخابتان کمک زیادی کرده­ ام، من دیده بان خوبی هستم».

شیر گفت:« بهتر است انجمن جنگل دیده بان را بررسی و معرفی کند».

روز بعد انجمن تشکیل شد. با توجه به نظرات حیوانات و وظایف دیده ­بان، کسی باید این مقام را می­ گرفت که قد بلندی داشته باشد تا بتواند از دور مرز قلمرو را ببیند و مراقب آن باشد؛ مشخصه دوم نیروی مناسب بود که اگر غافلگیری پیش آمد، بتواند از خود دفاع کند؛ مشخصه سوم اینکه دیده بان باید درنده خو نباشد، چون ممکن است در قلمرو وظایفش مرتکب ظلمی شود؛ مورد چهارم اینکه دارای سابقه دیده ­بانی و تخصص های لازم در این زمینه باشد.

بلدرچین گفت: «من شتر را پیشنهاد میکنم، درنده خو نیست و قد بلندی دارد. قدرت خوبی هم دارد»

روباه گفت: «نه، او تخصص دیده بانی ندارد! ضمنا قدرت و نیرویش هم چندان خوب نیست»

سنجاب پیشنهاد داد زرافه دیده بان شود، چون از همه قد بلند تر است و تخصص دیده بانی هم دارد.

باز روباه با پرخاش گفت: «نه به هیچ وجه! زرافه حیوان ضعیفی است. ضمنا قدش زیاده از حد بلند است.

پلنگ گفت: «بسیار خوب، من فکر میکنم جناب خرس گزینه مناسبی است.. ایشان وقتی روی دو پا بایستد قد بلندی خواهد داشت. قدرتمند است؛ در دیده بانی هم تخصص دارد و قبلا دیده بان بوده.

باز هم معترض اول روباه بود! روباه معتقد بود خرس درنده خو است و نباید دیده بانی به وی سپرده شود. ضمنا، ایشان از طرفداران شیر قهوه­ای بوده و ممکن است خیانت کند.

پیشنهاد لاک پشت هم رسید: «من پیشنهاد میکنم جناب فیل دیده بان شود. ایشان قد مناسبی دارد، از همه نیرومند تر است، دیده بان خوبی است و همیشه در حال یادگیری دیده بانی بوده. فیل درنده خو و خائن نیست و من فکر میکنم دیده بانی بهتر از ایشان وجود ندارد.

روباه داد زد: «نه ه ه ه، فیل سریع نیست، اخلاق خشک و نامناسبی دارد و بهتر است دیده بان یکی دیگر از حیوانات باشد.

همه کلافه بودند. خرگوش مستأصل پرسید: «پیشنهاد شما چیست جناب روباه؟»

روباه گفت: «من فکر میکنم دیده بان مناسبی برای دربار شیر سفید باشم. من باهوش و زرنگ هستم، برای شیر سفید تبلیغات زیادی کردم، زحمت زیادی کشیدم و به ایشان رأی دادم. سایر گزینه ها ایراداتی دارند... اما من بهترین گزینه هستم».

فیل زیر لب گفت: «کدام خدمات؟»

در پایان روز صحبت­ها به گوشی شیر رسید و انجمن گزینه­ ها را به شیر معرفی کرد. شیر دلایل و خصوصیات هر کدام را بررسی کرده و فیل را انتخاب کرد. وی معتقد بود فیل تمام خصوصیات دیده بان را دارد و اخلاق خشک و کندی حرکت دلیلی مناسب برای رد این گزینه نیست. شیر اعتقاد داشت روباه زیادی خود شیفته است و اصلا مناسب دیده بانی نیست. او نه قد مناسبی دارد و نه زور مناسب. درنده خو است و هراز گاهی خرگوش هارا شکار می­کند. در دیده بانی هم هیچ تخصصی ندارد...

سرانجام زمان اعلام رأی فرا رسید. لک لک بیانیه را قرائت کرد: « بنا به تشخیص شورای جنگل و جناب سلطان، با توجه به قوانین تصویب شده برای انتخاب دیده بان، با لحاظ کلیه ویژگی­ های گزینه های مختلف دیده بانی، از امروز فیل به عنوان دیده­بان جنگل منصوب می­شود. از حیوانات خواهشمندیم از هرگونه مخالفت و سنگ اندازی خودداری کنند و برای بر هم زدن نظم تلاش نکنند. گزینه منتخب از هر لحاظ مناسب بوده و لذا بهتر است دیگران، از جمله آقای روباه در محافل و عموم ساز مخالفت کوک نکنند».

اما چه فایده که خود شیفتگان و فرصت طلبان این نصایح را نادیده گرفته و از هر فرصتی برای کسب موقعیت و مقام و پیشبرد اهداف خود استفاده می­کنند؛ آنها هرگز از اینکه فرصت طلب و خودخواه شناخته شوند خجالت نمی­کشند...

 برچسب ها: دیده بان، فرصت طلب، انتخابات،  
[ سه شنبه 29 اردیبهشت 1394 ] [ 01:00 ب.ظ ] [ بهداد ]


     در جریان سفرهای استانی رئیس جمهور کشورمان، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه آتی به استان آذربایجان شرقی سفر خواهند کرد. به هر دلیلی ریس جمهور به شهرستان های این استان سفر نخواهد کرد و در عوض، وزرا به شهرستان ها سر خواهند زد و سهم شهرستان عجب شیر از این بازدید، وزیر آموزش و پرورش خواهد بود. در این سفر مشکلات مردم منطقه مطرح و تصمیم‌های لازم برای حل آنها اتخاذ می‌شود. حضور دکتر حسن روحانی و هیئت دولت در آذربایجان شرقی، پس از تلاش‌های مثبت تیم مذاکره هسته‌ای و توافقی غرورآفرین برای مردم ایران و در آستانه نهایی شدن توافق هسته ای در تیرماه، برای اکثریت قریب به اتفاق مردم دیار ستارخان و باقر خان ها بسیار خوشایند و نیک خواهد بود؛ چه آنها می توانند با دیدار نزدیک از مسئولین خواسته هایشان را مطرح کنند.


     حل معضل بیکاری، حل مشکلات زیست محیطی از جمله احیای دریاچه اورمیه، حل مشکلات طرح های عمرانی در استان، ثبات و آرامش فضای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی داخل استان بهترین سوغات کاروان دولت یازدهم برای آذربایجان شرقی خواهد بود. اما علاوه بر این سوغات، مردم همیشه در صحنه شهرستان عجب شیر خواهان لطف بیشتری از سوی دولت کنونی هستند. شهرستان عجب شیر تعداد زیادی شهید را تقدیم به نظام کرده و یکی از شهرستان های ولایت مدار آذربایجان شرقی می‌باشد. این شهرستان با جمعیت 75000 نفری، یکی از شهرستان‌های مهم استان به شمار رفته و فاصله مناسبی با مرکز و شهرهای مهم استان دارد. پادگان آموزشی شهید سرلشگر شعبان برخورداری (پادگان عجب شیر) باعث شهرت یافتن این شهر در سراسر کشور شده است، درصد بسیار بالایی از مردم این شهر باسواد بوده و چهره های ارزشمندی در زمینه های مختلف علمی از این شهر به کشورمان و حتی دنیا معرفی شده­اند. آقای پروفسور منصور مرتضوی مسئول تحقیقات اپتیک ناسا، آقای پروفسور عجب شیری زاده، آقای پروفسور سلوکی، پروفسور خلوتی، آقای دکتر جوانی، آقای دکتر جهانشاهی، آقایان دکتر شهرام و شهریور روستایی و... همگی از اساتید درجه یک و دانشمندان مهم هستند که در دانشگاه های مختلف کشور و خارج از کشور مشغول به خدمت می ­باشند. اما متأسفانه این شهر تاریخی که به گفته محققان بازمانده شهر بزرگ «شیز» (یکی از بزرگترین شهرهای دوره اشکانی) است، درگیر مشکلات متعددی است که گلوی این شهر فرهنگی و ولایت مدار را می­ فشارد.

     مهم ترین معضلی که وجود دارد و تقریبا این شهر را در میان دیگر شهرها معروف کرده، موضوع حوزه انتخابیه نمایندگی مجلس است! سالهاست مردم شهر خواستار استقلال حوزه نمایندگی شان از شهرستان مراغه و داشتن نماینده ­ای هستند که تنها دغدغه ­اش شهر عجب شیر باشد. به باور اکثریت مردم، این شهر سالها به عنوان حیاط خلوت شهرستان بزرگ مراغه، همیشه در سایه این شهرستان قرار گرفته است، زیرا شهر مراغه جمعیتی به مراتب بزرگتر و حتی 3 برابری دارد و لذا فرستادن نماینده ای از شهر عجب شیر به مجلس تقریبا برای همیشه غیر ممکن خواهد بود. بنا به اذعان مردم و مسئولین، اکثر مشکلات این شهرستان ناشی از همین موضوع است و اکثر بودجه های جذب شده صرف توسعه شهرستان مراغه می­ شود؛ از طرفی در قیاس با بسیاری از شهرها، عجب شیر استحقاق بیشتری برای داشتن نماینده مستقل دارد. موضوعی که در گذشته موجب اختلاف نیز شد و متاسفانه این شهرستان صحنه تنش های بسیار شدیدی گشت. هم اکنون در آستانه سفر رئیس جمهور محترم، آقای دکتر روحانی، مردم این شهر چشمان نگران خود را متوجه این سفر کرده و امید بسیاری برای حل این مسئله از جانب دولت تدبیر و امید دارند.

     موضوع ثانویه که در بسیاری از محافل مطرح شده و به عنوان یکی از دغدغه های اصلی مردم شهر مطرح می­ شود، مسئله احیای دریاچه اورمیه و حل مشکلات زیست محیطی می­باشد. به گفته کارشناسان، این شهر تأثیرپذیرترین شهر کشور در مقابل خشک شدن دریاچه اورمیه است. در جلسه ای که اخیرا با حضور آقای کلانتری، آقای دکتر تجریشی و مسئولین شهر برگزار گشت، عنوان شد در مطالعات مفصلی که در مورد این شهر انجام شده، مشخص گشت در صورتیکه مسئولین امر اقدامی جهت احیاء دریاچه نکنند، این شهر پس از هفت سال غیر قابل سکونت خواهد بود؛ زیرا علاوه بر مشکلات ناشی از خشک شدن دریاچه، مشکل بزرگی به نام بی آبی این شهر را تهدید می­کند. اظهاراتی از این دست موجب نگرانی مردم شهر که اغلب باغدار و کشاورز هستند شده و لذا دومین مطالبه مردم از رئیس جمهورشان، عمل به وعده ی انتخاباتی در مورد احیاء دریاچه اورمیه می­باشد.

     مسئله اشتغال جوانان به نظر می­آید سومین خواسته مهم مردمان این شهر باشد. متأسفانه مردم شهرستان عجب شیر به شدت درگیر مشکلات بیکاری هستند. صنایع تولیدی که در اطراف شهر وجود دارد، اغلب نیروهای غیر بومی استخدام کرده و تنها در سطح کارگری از عجب شیر نیرو می­گیرند. عجب شیر نیز همچون سایر شهرهای کشور درگیر مشکلات تورم و بیکاری و رکود است، اما آنچه در این شهرستان (که در تقسیمات کشوری همزمان با کلانشهر کرج به بخش ارتقاء یافته بود) دیده می شود، بسیار اسفناک است....

چهارمین مهم در بین مطالبات مردم شهرستان عجب شیر، مسئله رسیدگی به صنایع آلاینده از جمله کارخانه کاوه سودا و نیروگاه هسته ای شهرستان بناب می­ باشد. سالها پیش در اقدامی عجیب، کارخانه کاوه سودا که مواد اولیه آن از شهرستان عجب شیر تأمین می­شود، با فاصله ای 50 کیلومتری از محل تامین مواد اولیه آن، در شهر مراغه احداث گردید! و امتیازات آن از قبیل کارآفرینی برای نیروی جوان، ارز آوری و... به شهرستان مراغه رسید. البته شهر ما از این کارخانه بی نصیب نماند و مسئولین این کارخانه برای دفع پسماند خود، با همکاری مسئولین شهری، علی الخصوص نماینده محترم وقت، خط لوله ای جهت انتقال پسماند این کارخانه به سواحل دریاچه اورمیه در شهرستان عجب شیر احداث نمودند که در شرف گشایش دریچه و دفع سموم و پسماندهای به شدت مخرب این کارخانه به دریاچه اورمیه می­باشد که در صورت بروز چنین اتفاقی، یک فاجعه اکولوژیکی بوقوع خواهد پیوست.

مشکلات منطقه ویژه گردشگری که به جرأت می توان گفت پتانسیل تبدیل شدن به بزرگترین محور گردشگری شمالغرب کشور را دارد جزو مهم ترین مطالبات مردم است، ولی متاسفانه در بدترین شکل ممکن در حال تخریب است و نبودن کمپ های گردشگری، عدم بهسازی آسفالت مسیر، نبودن امکانات رفاهی و... باعث شده روز به روز این منطقه بزرگ طبیعی – تاریخی در معرض خطر قرار بگیرد.

     سایر مسائل که باید به آن اشاره شود عبارتند از مشکلات بخش تولید و عدم حمایت از این قشر، مشکلات کمربندی شهر، مشکل نبود امکانات تفریحی برای جوانان و خانواده ها و ... که از مجال بحث خارج بوده و از شرح آنها خودداری می­شود.

در پایان امید است رئیس محترم دولت تدبیر و امید، در سالی که از طرف مقام معظم رهبری سال دولت، ملت، همدلی و همزبانی نامگذاری شده است، با مردم یکدل و همزبان شده و در سایه کرامات حضرت ولی عصر(عج) و به برکت خون شهدا، یاری گر اصلاح مشکلات این شهرستان باشد. 
برچسب ها: مطالبات مردم عجب شیر، عجب شیر، پادگان عجب شیر، سفر روحانی به آذربایجان،  
[ جمعه 25 اردیبهشت 1394 ] [ 08:58 ب.ظ ] [ بهداد ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

بنده بهداد خاکزاد، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت امور شهری از دانشگاه تهران و کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه علامه طباطبایی هستم. آنچه در وبلاگ بنده منتشر میشود تنها نظرات شخصی بنده و یا انعکاس مطالب دیگران با ذکر منبع می باشد. امیدوارم انتشار این مطالب کمکی هرچند کوچک به رشد و توسعه و اصلاح کاستی ها و معایب شهر و کشورم باشد.