تبلیغات
وبلاگ شخصی بهداد خاکزاد - دیده بان
دیده بان
سه شنبه 29 اردیبهشت 1394 ساعت 01:00 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست بهداد | ( نظرات )

     شیر پیر شده بود، احوال چندان مناسبی نداشت. از عهده انجام امور بر نمی آمد و وقت آن رسیده بود که شیری جوان تر و نیرومند بر تخت نشسته و رتق و فتق امور بیشه را عهده دار شود. ساکنان شرقی جنگل شیر قهوه ای را قوی تر و مناسب سلطنت می­ دیدند و ساکنان غربی جنگل شیر را سفید را بهتر و عاقل تر می­ دانستند. مطابق قوانین پیشینیان، مقرر شد هفته آینده از اهالی جنگل برای انتخاب سلطان رای گیری کنند. گرگ، کفتار، پلنگ، ببر و تمساح پشت شیر قهوه­ای ایستاده و شروع به تمجید از وی کرده بودند. کفتار از نبرد­های شیر می­گفت و گرگ درندگی های شیر را به رخ همه می­کشید. در طرف مقابل حامیان شیر سفید از عقل و درایت او صحبت می­کردند. به نظر فیل، شیر سفید استاد اداره قلمرو بود و اجازه ورود به کسی را نمی­داد؛ سنجاب معتقد بود شیر سفید آینده نگر است و برای روز مبادا برنامه ریزی می­کند؛ شتر او را مرد روزهای سخت و طاقت فرسا می­دانست؛ جغد معتقد بود شیر سفید اهل صلح و دوستی است. روباه و شغال اما دیدگاهی متفاوت داشتند، آنها گوشه­ای نشسته و هیچ نمی­گفتند. آنها فقط نظاره ­گر بودند و هیچ مخالفتی با شیر قهوه ای و سفید نکردند. روز چهارم شغال به روباه گفت: فکر نمی­ کنی شیر قهوه ­ای شانسش بیشتر باشه؟ روباه جواب داد: نه، هنوز برای جواب دادن زوده!!


همه چیز تا روز رای گیری خوب پیش رفت و حیوانات برای رای گیری جمع شدند. با نظارت هیأتی از باتجربه ها، انتخابات برگزار شد و شیر سفید با چند رأی بیشتر موفق شد سلطان جنگل شود. روباه از جا بلند شد و در حالیکه به طرف شیر سفید می­ رفت، رو به شغال گفت: الآن من حدس می زنم شیر سفید شانس بیشتری داشته باشه... و همینطور تا جلوی شیر رفت. به محض رسیدن شروع کرد به تعریف کردن: «قبله عالم به سلامت باد! چه انتخاب شایسته­ ای. از همان روز اول می­ دانستم شما سلطان خواهی شد... برای همین شب و روزم را صرف تبلیغ شما کردم... تبریک عرض میکنم قربان!»

     هفته اول با تبریک طرفداران و مخالفت های برخی حامیان شیر قهوه ­ای سپری شد؛ اما صبح اولین روز از هفته دوم سلطان بالای صخره­ ای ایستاد و نعره ­ی بلندی کشید: از امروز اداره امور جنگل متفاوت خواهد بود. باید در قلمرو سلطنت مشاوری برای کمک به انجام امور، و یک دیده بان جهت برری اوضاع، مواظبت از مرزهای قلمرو و نظارت بر اجرای قوانین انتخاب کنم. مشاور مورد نظر من.... روباه وسط حرفش پرید: «من مطمئنم سلطان انتخاب درستی خواهند داشت و خدمات مرا فراموش نکرده­ اند». فیل زیر لب گفت :«کدام خدمات؟»

سلطان گفت: مشاور مورد نظر من جغد پیر است که از تجربه فراوان برخوردار بوده و دوره های زیادی مشاور بوده است!

اما در مورد دیده بان... روباه گفت: «من»!!

شیر ادامه داد: در مورد دیده بان به دنبال یک فرد مناسب هستم.

روباه: «من... من خدمات ارزنده ­ای انجام داده ­ام. من از قدیم الأیام به طرفدار شما بودم، برای انتخابتان کمک زیادی کرده­ ام، من دیده بان خوبی هستم».

شیر گفت:« بهتر است انجمن جنگل دیده بان را بررسی و معرفی کند».

روز بعد انجمن تشکیل شد. با توجه به نظرات حیوانات و وظایف دیده ­بان، کسی باید این مقام را می­ گرفت که قد بلندی داشته باشد تا بتواند از دور مرز قلمرو را ببیند و مراقب آن باشد؛ مشخصه دوم نیروی مناسب بود که اگر غافلگیری پیش آمد، بتواند از خود دفاع کند؛ مشخصه سوم اینکه دیده بان باید درنده خو نباشد، چون ممکن است در قلمرو وظایفش مرتکب ظلمی شود؛ مورد چهارم اینکه دارای سابقه دیده ­بانی و تخصص های لازم در این زمینه باشد.

بلدرچین گفت: «من شتر را پیشنهاد میکنم، درنده خو نیست و قد بلندی دارد. قدرت خوبی هم دارد»

روباه گفت: «نه، او تخصص دیده بانی ندارد! ضمنا قدرت و نیرویش هم چندان خوب نیست»

سنجاب پیشنهاد داد زرافه دیده بان شود، چون از همه قد بلند تر است و تخصص دیده بانی هم دارد.

باز روباه با پرخاش گفت: «نه به هیچ وجه! زرافه حیوان ضعیفی است. ضمنا قدش زیاده از حد بلند است.

پلنگ گفت: «بسیار خوب، من فکر میکنم جناب خرس گزینه مناسبی است.. ایشان وقتی روی دو پا بایستد قد بلندی خواهد داشت. قدرتمند است؛ در دیده بانی هم تخصص دارد و قبلا دیده بان بوده.

باز هم معترض اول روباه بود! روباه معتقد بود خرس درنده خو است و نباید دیده بانی به وی سپرده شود. ضمنا، ایشان از طرفداران شیر قهوه­ای بوده و ممکن است خیانت کند.

پیشنهاد لاک پشت هم رسید: «من پیشنهاد میکنم جناب فیل دیده بان شود. ایشان قد مناسبی دارد، از همه نیرومند تر است، دیده بان خوبی است و همیشه در حال یادگیری دیده بانی بوده. فیل درنده خو و خائن نیست و من فکر میکنم دیده بانی بهتر از ایشان وجود ندارد.

روباه داد زد: «نه ه ه ه، فیل سریع نیست، اخلاق خشک و نامناسبی دارد و بهتر است دیده بان یکی دیگر از حیوانات باشد.

همه کلافه بودند. خرگوش مستأصل پرسید: «پیشنهاد شما چیست جناب روباه؟»

روباه گفت: «من فکر میکنم دیده بان مناسبی برای دربار شیر سفید باشم. من باهوش و زرنگ هستم، برای شیر سفید تبلیغات زیادی کردم، زحمت زیادی کشیدم و به ایشان رأی دادم. سایر گزینه ها ایراداتی دارند... اما من بهترین گزینه هستم».

فیل زیر لب گفت: «کدام خدمات؟»

در پایان روز صحبت­ها به گوشی شیر رسید و انجمن گزینه­ ها را به شیر معرفی کرد. شیر دلایل و خصوصیات هر کدام را بررسی کرده و فیل را انتخاب کرد. وی معتقد بود فیل تمام خصوصیات دیده بان را دارد و اخلاق خشک و کندی حرکت دلیلی مناسب برای رد این گزینه نیست. شیر اعتقاد داشت روباه زیادی خود شیفته است و اصلا مناسب دیده بانی نیست. او نه قد مناسبی دارد و نه زور مناسب. درنده خو است و هراز گاهی خرگوش هارا شکار می­کند. در دیده بانی هم هیچ تخصصی ندارد...

سرانجام زمان اعلام رأی فرا رسید. لک لک بیانیه را قرائت کرد: « بنا به تشخیص شورای جنگل و جناب سلطان، با توجه به قوانین تصویب شده برای انتخاب دیده بان، با لحاظ کلیه ویژگی­ های گزینه های مختلف دیده بانی، از امروز فیل به عنوان دیده­بان جنگل منصوب می­شود. از حیوانات خواهشمندیم از هرگونه مخالفت و سنگ اندازی خودداری کنند و برای بر هم زدن نظم تلاش نکنند. گزینه منتخب از هر لحاظ مناسب بوده و لذا بهتر است دیگران، از جمله آقای روباه در محافل و عموم ساز مخالفت کوک نکنند».

اما چه فایده که خود شیفتگان و فرصت طلبان این نصایح را نادیده گرفته و از هر فرصتی برای کسب موقعیت و مقام و پیشبرد اهداف خود استفاده می­کنند؛ آنها هرگز از اینکه فرصت طلب و خودخواه شناخته شوند خجالت نمی­کشند...

 


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
عشق سه شنبه 29 اردیبهشت 1394 01:39 ب.ظ

خدایا !! راهی نمیبینم ! آینده پنهان است ... اما مهم نیست ! همین كافیست كه. تو راه را می بینی و من تو را ...

سلام
پیش من هم بیاین خوشحال میشم
نوید سه شنبه 29 اردیبهشت 1394 01:04 ب.ظ
سلام عزیز انتظار زیادی ازتون ندارم فقط دلم میخواد بهم سر بزنید و نطرتون را بگین ...منتظرم
توسکا سه شنبه 29 اردیبهشت 1394 01:03 ب.ظ
خیلی دوست دارم تبادل لینک داشته باشم.بهم سر بزن اگه خوشت اومد تبادل انجام بده
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
نویسندگان
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :